DSvU’s Guldemblem

Jørgen Frank Sørensen, Lolland Falster Svæveflyveklub, har modtaget DSvU’s Guldemblem.

Jørgen Frank Sørensen har været medlem af Lolland Falster Svæveflyveklub og DSvU siden 04.01.1983, og har i år derved 40 års jubilæum. Dette markerer LLF ved flyvepladsens årlige åbent hus i år som afholdtes søndag 6. august. Jørgen er en af hovedarrangørerne af det årlige åbent hus. Arrangementet er utroligt velbesøgt, og flere end 2000 gæster plejer at besøge flyvepladsen. I samme omgang vil LLF gerne indstille Jørgen til Dansk Svæveflyve Union’s Guldemblem for mange års tro og utrættelig tjeneste for klubben og svæveflyvesporten.

Jørgen blev kort tid efter sin indmeldelse, allerede i 1986, medlem af klubbens bestyrelse og var klubbens sekretær fra 1986 indtil 2001, hvor han overtog erhvervet som klubbens kasserer. Dette er han stadig. Jørgen er en slider der tager det lange seje træk, og samtidig altid vellidt af sine klubkammerater.

LLF ønsker med indstillingen til guldemblemet at påskynde Jørgens utrættelige indsats for klubben gennem de sidste 40 år.