Søndag den 10. marts 2013 fejrede Dansk Svæveflyvehistorisk Klub, DASK, sit 25 års jubilæum ved en velbesøgt reception i kantinen på Svæveflyvecenter Arnborg.
Formand Johannes Lyng stod for jubilæumstalen.
En østjysk klub havde medbragt en ganske særlig hyldest til lejligheden....
Et af DASK's flotte projekter gennem tiderne: Restaureringen af en DFS Kranich fra 1943 med en hel ubegribelig historie bag sig, som er alt for lang til at bringe her (ihvertfald ved denne lejlighed). Restaureringen løb op i over 3000 arbejdstimer. Mange af deltagerne i projektet var pensionerede håndværkere, som aldrig kunne drømme om at sætte sig op i et svævefly, men som ønskede at være med, blot for at nyde duften af træ og lim og ægte håndværk.
Tak til Per Givskov, Vejle Svæveflyveklub, for historie og billeder. Det sidste billede tilhører Jørgen Modvig, også Vejle.