Det skal være sjovt at være junior pilot i Danmark, derfor tilbyder Dansk Svæveflyver Union og Sun Air, at alle Juniorer kan blive en del af Junior DM og Sun Air Cup.
Sun Air Cup afvikles i perioden 23.juli til 2.august. Lige nu er der tilmeldt 23 piloter til junior DM og de åbne nordiske juniormesterskaber. Men der er plads til alle juniorpiloter også selvom man ikke skal deltage i juniorkonkurrencen enten fordi man ikke har tid til at være på Arnborg i hele perioden, eller fordi man føler, at man endnu ikke er klart til at bide skeer med konkurrenceflyning.
Hvis du er juniorpilot og har tid og lyst, så mød op på Arnborg til SAC og mød andre juniorpiloter. Når feltet er slæbt op er der masser af plads til aktiviteter og flyvemuligheder på Arnborg. Du får muligheden for at udvikle dine flyverfærdigheder samt møde andre unge svæveflyvere.
Som junior får du mulighed for at
- Kvalificere dig til næste års Junior DM
- Få et Arnborg check
- Blive omskolet til flyslæb
- Blive en del af junior netværket
- Få smag for konkurrence miljø
- Debriefe med erfarne DM piloter
- Strækflyvning på mindre opgaver
- Højdevinding
- Varighed
Du skal
- Deltage i de daglige konkurrencebriefinger
- Have certifikat og være under 26 år
- Hjælpe til på startstedet
- Hjælpe med at arrangere fællesspisning for juniorer
- Huske sovepose, bestik og måske et telt.
- Have adgang til fly
Du må gerne
- Dele fly med en eller flere klubkammerater
- Blot møde op og registrere dig på konkurrence kontoret
- Komme med gode ideer til hvordan Sun Air Cup kan blive årets ungdomsevent
- Bede os kontakte din flyvechef hvis han ”lige vil være helt sikker”
Vi ses til Sun Air Cup 2012
Jeg vil være på Svæveflyvecenter Arnborg ugen før konkurrence start
Bertel Knudsen